sâmbătă, 4 aprilie 2015

Proiect de lectie-Pile electrochimice

PLAN DE LECTIE
Data:
Clasa: a-IXa
Numele profesorului:Soare(Ivascu)AngelicaElena
Obiectul:Chimie
Unitatea de invatare:Reactii cu transfer de electroni
Titlul lectiei:Pile electrochimice si aplicatiile lor
Tipul lectiei:Lectie de comunicare /insusire a unor noi cunostinte
Competente generale:
 1. Explicarea unor fenomene, procese, procedee întâlnite în viaţa de zi cu zi
2. Investigarea comportării unor substanţe sau sisteme chimice
3. Rezolvarea de probleme în scopul stabilirii unor corelaţii relevante, demonstrând raţionamente deductive şi inductive
 4. Comunicarea înţelegerii conceptelor în rezolvarea de probleme, în formularea explicaţiilor, în conducerea investigaţiilor şi în raportarea rezultatelor
 5. Evaluarea consecinţelor proceselor şi acţiunii produselor chimice asupra propriei persoane şi asupra mediului

Competente specifice:

1.Explicarea observaţiilor efectuate în scopul identificării unor aplicaţii ale speciilor şi proceselor chimice studiate .

2. Efectuarea de investigaţii pentru evidenţierea unor caracteristici, proprietăţi, relaţii.

3. Colectarea informaţiilor prin observări calitative şi cantitative.

4.Ealuarea strategiilor de rezolvare a problemelor pentru a lua decizii asupra
materialelor/condiţiilor analizate.

5.Modelarea conceptelor, structurilor, relaţiilor, proceselor, sistemelor.

6.Folosirea corectă a terminologiei specifice chimiei

7.Anticiparea efectelor unor acţiuni specifice asupra mediului înconjurător

Valori si aptitudini:
• Respect pentru adevăr şi rigurozitate;
• Încredere în adevărurile ştiinţifice şi în aprecierea critică a limitelor acestora;
• Dispoziţia de ameliorare a propriei performanţe. Iniţiativă personală;
• Interes şi curiozitate;
• Spirit critic şi autocritic;
 • Dispoziţie de a considera ipotezele ca idei ce trebuie testate;
 • Dispoziţie de a nu trage imediat concluzii;
• Dispoziţie de a avea o viziune neinfluenţată de convingerile personale
•  Scepticism faţă de generalizări care nu sunt bazate pe observaţii verificabile / repetabile;
• Dispoziţie de a-şi modifica punctele de vedere atunci când sunt prezentate fapte noi;
• Manifestare creativă.
 • Deschidere şi dispoziţie de a asculta părerile celorlalţi;
• Toleranţă pentru opiniile celorlalţi;
• Dorinţă de informare şi afirmare;
 • Interes şi respect pentru ceilalţi;
• Respect faţă de argumentaţia ştiinţifică;
• Interes pentru explorarea diferitelor modalităţi de comunicare, inclusive pentru cele furnizate de TIC
• Aprecierea critică a raportului între beneficii şi efectele indezirabile ale aplicării tehnologiilor;
 • Grija faţă de propria persoană, faţă de ceilalţi şi faţă de mediu



Strategii didactice
·Metode şi procedee: conversaţia euristică, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, lucrul individual, descoperirea dirijată, experimentul virtual
· Modul de organizare al clasei: frontal, individual
 · Procedee de evaluare : analiza răspunsurilor primite; analiza şi compararea rezultatelor elevilor; aprecierea corectitudinii rezolvării aplicaţiilor (verbală / notarea activităţii elevilor)
Resurse:
 · Materiale didactice: caiet, fişa de lucru, calculatoare, acces la internet Wi-Fi,platforma AeL
· Umane: 25 elevi
 · Temporale: 50 min
Locul:Laboratorul AeL
Bibiografie:Programa scolara,planificarea,manual chimie cls IX,Editura Crepuscul
                                
                                                           DESFĂŞURAREA LECŢIEI:
  Structura
     lectiei
Continut si sarcini de instruire
Strategia didactică
Modalităţ i de evaluare
Activitatea profesorului
Activitatea elevilor
        1
        2
        3    
          4   
          5
I. Moment organizatoric (2 min)
Se creează condiţii optime pentru buna desfăşurare a lecţiei. Verificarea prezenţei elevilor şi notarea absenţelor asigurarea unei atmosfere adecvate de lucru pentru buna desfăşurare a orei ;
Elevii vor avea pe bănci caietul, calculatorul accesat la platforma AeL
Conversaţia

II. Captarea atenţiei (3 min)
Reactiile redox sunt foarte importante doarece isi gasesc aplicatie in multe
domenii-se va viziona un film de pe youtube
postat si realizat de mine.
Elevii sunt atenti si noteaza aplicatiile pilelor electrochimice,in timpul vizionarii filmului didactic.
  

Conversatia euristica
Explicatia




Analiza raspunsurilor



III.Anunţarea temei (3 min)

Tema de astazi se numeste „Pile electrochimice –functionare si utilizari ”ne propunem sa aflam cum functioneaza cele mai uzuale pile.
Elevii sunt atenţi şi notează titlul lecţiei în caiete. Urmand sa acceseze lectia de pe platforma Ael
Conversatia






IV. Prezentarea conţinutului şi dirijarea învăţării (30 min)
Elevii trebuie sa efectueze experimentele virtuale urmand instructiunile scrise in ordine ,notandu-si ecuatiile reactiilor chimice si utilizarile pilelor electrochimice.Profesorul supravegheaza desfasurarea experimentelor virtuale,insistandu-se pe scrierea corecta a reactiilor chimice care stau la baza functionarii pilelor dar si aplicatiile acestora.Dupa fiecare activitate experimentala se cere elevilor sa-si noteze pe caiete concluziile referitoare la experimentul realizat.Se foloseste softul Ael din care am extras niste imagini postate pe Google Slides
ACTIVITATEA EXPERIMENTALA 1(10min)-Pila Zn-Cu „PILA DANIEL”-pila cu electrolit lichid,care este greu de transportat si nu se mai foloseste astazi..Sunt prezentate functionarea si alcatuirea pilei.Animarea proceselor electrochimice care au loc la electrozi usureaza intelegerea lor.Aceste procese sunt prezentate separat,ca elevul sa poata urmari/intelege mai usor.Profesorul subliniaza faptul ca aceste procese se petrec simultan.Prin compactarea pilei se face trecerea spre urmatorul moment:pila Leclanche.Elevii vor lucra frontal pe grupe.Acestea vor observa,interpreta si analiza fenomenele.
  Anodul (-) sau electrodul negativ  la nivelul caruia are loc oxidarea- (electrodul de Zn )
 A(-)  Zn0 → Zn+2 +2e -oxidare
Catodul (+) sau electrodul pozitiv , unde are loc procesul de reducere- (electrodul de Cu)
C(+) Cu+2 +2e -→ Cu0 reducere
 
Description: Picture3

ACTIVITATEA EXPERIMENTALA 2-(10min)Pila Leclanche-prin compactarea pilei Daniell se pot accentua asemanarile de constructie si functionare dintre pila Daniel si pila Leclanche.De asemenea,procesele de la elecrozi sunt prezentate animat.Acestea pot fi reluate de cei care nu au inteles fenomenul.Profesorul va interactiona cu elevul prin:observare,descrier,analiza,explicare,interpretare,comparare.
 ACTIVITATEA EXPERIMENTALA 3-(10min)Acumulatorul cu plumb-Elevii pot sa vada o sectiune intr-o baterie de masina,procesele de la electrozi sunt animate,pprezentandu-se atat procesul de incarcare a bateriei dar si de descarcare a acestuia.Utilizarile acestora pot fi prezentate printr-o imagine sugestiva :

Elevii sunt atenţi, notează în caiete,răspund la întrebări, folosesc aplicatia Ael pentru realizarea experimentelor virtuale .
Conversaţia
Explicaţia Descoperirea Experimentul  virtual
Conversaţia euristică
Aprecieri verbale


Analiza raspunsurilor

V.Asigurarea conexiunii inverse (feed-back) (8 min)
1. Pe tot parcursul lecţiei şi prin rezolvarea testului vizualizat pe blogul meu angelaivascu21.blogspot.com
Elevii sunt atenţi, notează în caiete,răs-pund la întrebări ,pentru a finaliza testul
Conversatia
Explicatia

VI. Evaluare (3 min)
Apreciaza cunostintele elevilor,noteaza elevii care s-au evidentiat
Asculta
Exercitiul
Va face aprecieri individuale si frontale asupra modului de participare la lectie
VII. Tema pentru acasă(1 min)
Exercitiile din test care au ramas nerezolvate
Noteaza tema pentru acasa




                                                     

                               


marți, 31 martie 2015

TEST ELECTROCHIMIE

                      TEST REACTII REDOX SI PILE ELECTROCHIMICE

Propus prof. Soare(Ivascu )Angelica Elena

I.Alege răspunsul corect:


1.Oxidarea este procesul chimic in care un atom………………electroni (cedeaza /accepta)
2.Intr-o reactie chimica cu transfer de electroni numarul electronilor cedati fata de numarul de electroni acceptati trebuie sa fie……………….(egal / mai mare )
3.Atomul sau specia chimica din care face parte atomul care accepta electroni se numeste…………
( oxidant / reducator)
4.Intr-o celula electrochimica……………este electrodul la care are loc procesul de reducere.
(anodul / catodul)
5.O celula electrochimica este un dispozitiv in care …………. este transformata in energie electrica. (energie termica / energie chimica )
II.Faceti asocierea dintre tipul pilei din coloana A si utilizarile practice din coloana B:

A:                                                                                              B:
1) Pila Leclanche                                                            a)sursa de curent pentru automobile;
2) Pila cu mercur                                                            b)aparate radio ,lanterne,ceas de perete ;
3) Acumulatorul cu Pb                                                   c)aparate auditive,ceas de mana,
4) Acumulatoare alcaline(ex:Ni-Fe;Ni-Cd)                   d)telefoane mobile          
 minicalculatoare ;

III.Alegeti varianta corecta

1.Anodul si catodul unei pile Daniel-Iacobi sunt :
a) Zn , ZnSO4 si Cu , CuSO4 b)Zn , CuSO4 si Cu , ZnSO4
c) Cu , CuSO4 si Zn , ZnSO4 d) Cu , ZnSO4 si Zn , CuSO4
2.Variatia densitatii si concentratiei H2SO4 in timpul functianarii acumulatorului de plumb corespunde variatiei:
a)densitatea scade , concentratia creste b)ambele scad
c)ambele raman constante d)densitatea creste , concentratia scade
3.Anodul pilei Leclanche/ este :
a)o bara de carbune inconjurata de CO2 b)un amestec umed de NaCl siZnCl2
c)un cilindru de Zn d)un ansamblu Zn-Cu
4.Ecuatia corecta este:
a)4HCl+MnO2=2Cl2+Mn+2H2O b) 4HCl+2 MnO2=O2+MnCl2 +2H2O
c)4HCl+MnO2=2O2+MnCl4+2H2O d) 4HCl+MnO2= Cl2+MnCl2+2H2O
5.Raportul molar intre agentul reducator si agentul oxidant in reactia
K2Cr2O7 + 6FeSO4 +7H2SO4=K2SO4 + Cr2(SO4)3 + 3Fe2(SO4)3 + 7H2O este:
a)1 : 6 b)1 : 7 c)6 : 1 d)7 : 1

IV. Ecuatia reactiei generatoare de curent pentru o celula electrochimica este:
Zn + 2Ag+  Zn2+ + 2Ag
Se cere:
1.Enumera materialele necesare pentru construirea unui asemenea element galvanic.
2.Noteaza ecuatiile care au loc la electrozi
3.Reprezinta schematic celula galvanica, precizand polaritatea ei

V. Cupru reactioneaza cu acidul azotic si formeaza 70.5 g. de sare.Ecuatia reactiei este:
Cu + HNO3  Cu(NO3)2 + NO +H2O

1.Stabileste coeficientii ecuatiei reactiei chimice prin metoda redox
2.Numeste agentul oxidant si agentul reducator
3. Calculeaza masa solutiei de acid azotic de concentratie 63% consumata

FUNCTIONAREA PILELOR ELECTROCHIMICE























PILE ELECTROCHIMICE SI UTILIZARILE PRACTICE